Chata v Ostružné - rekreační objekt se nachází asi 15 km od města Jeseník a 35 km od města Šumperk v obci Ostružná. Doslova pár metrů vás dělí od několika lyžařských sjezdovek a běžkaři si zde také přijdou na své.

Aktuální sněhové zpravodajství z Ostružné zde >>

Ostružná (v německých textech Sparrenhau) ležící na trati Hanušovice - Jeseník v nadmořské výšce 700-950 m n. m. byla založena v roce 1561. K pojmenování Ostružná dalo příčinu rubání klád. Název vznikl v 19. století nesprávným překladem dialektického znění Spornhau-Sporn ve významu ostruha – Ostružná. V obci Ostružná se nachází pozdně barokní kostel sv. Tří králů z roku 1794. Je zde vlakové nádraží, autobusová zastávka, hasičská zbrojnice a obecní úřad pro obce Ostružná s částmi Petříkov a Ramzová. Na kopci směrem na Brannou má větrná energetika Wenergo umístěno šest větrných elektráren.

     

Obec Ostružná s částmi Petříkov a Ramzová má 152 trvale bydlících obyvatel. Svým terénem a z části severními svahy je v podmínkách České republiky ideálním rekreačním střediskem a to jak pro letní, tak zvláště pro zimní rekreaci pro návštěvníky nejen z naší země, ale i z Německa, Polska a Holandska a je největším střediskem cestovního ruchu v okrese Jeseník. Po vybudování sedačkové lanové dráhy z Ramzové na Šerák a lyžařských vleků v Petříkově a v Ostružné se obec stala oblíbeným turistickým a lyžařským střediskem. Pro ubytování je v obci k dispozici 1200 lůžek v podnikatelské a podnikové sféře. Dalších asi 1200 lůžek je v soukromých rekreačních chatách.

Ramzová, místní část Ostružné, dřívější název Ramsau byla založena v roce 1786. Název dostala podle jednoho z ředitelů biskupských statků Ramsy. Je zde kaple sv. Rocha v novogotickém slohu z roku 1896. Ramzová je nejvýše položená rychlíková zastávka v ČR.

Petříkov, místní část Ostružné, dřívější název Peterswald – byl založen v roce 1617. Název vznikl podle zakladatele Hanuše Petřvaldského. Je zde kaple sv. Vavřince z roku 1909.

Pamětihodnosti: pozdně barokní kostel sv. Tří králů z roku 1794, šest větrných elektráren, na Ramzové je kaple sv. Rocha v novogotickém slohu z roku 1896, nejvýše položená rychlíková zastávka v ČR, nástupní stanice sedačkové lanové dráhy na Šerák, v Petříkově je kaple sv. Vavřince z roku 1909.

        

[CNW:Counter]